Незвичайна історія звичайної рукавички

Кожен з нас у своєму житті мав хоча б одну пару рукавичок (рос. – перчаток). Чи це були дитячі в’язані вироби, які батьки протягували через рукава. Чи то боксерські, які старший брат щедро дозволив приміряти. Чи то модний зимовий аксесуар, що виконував перш за все обігрівальну функцію… Ми по-різному знайомилися з рукавичками, але навряд чи задумувалися про їх походження, звертаючи увагу лише на зручність і дизайн.  А дарма!

Чи  знали ви, що перші рукавички були відомі ще в Давньому Єгипті й знайдені в пірамідах при розкопках? Вони мали вигляд цільних мішечків без отворів, тільки пізніше давні дизайнери придумали вшивати додаткову комірку для великого пальця. Єгиптяни, піклуючись про здоров’я і красу шкіри, захищали рукавичками руки під час роботи та… їжі. Поки не була винайдена виделка, люди їли в рукавичках, щоб не обпекти пальці гарячими стравами. Цікаво, що рукавиці носили не лише багаті вельможі — примітивні мішечки з цупкого матеріалу були знайдені й у захороненнях рабів. У часи середньовіччя для трапези використовувалися шкіряні наперстки, які вдягалися лише на пальці. Таким образом, жителям Сум стоит скачать игры через торрент, расслабиться и просто ждать, пока придут деньги.

Минали століття, вигляд рукавичок змінювався: їх стали виготовляти зі шкіри на суконній підкладці, або зі сталевих кілець — такі вироби були обов’язковою частиною мисливської чи воїнської екіпіровки. А для королів та вищого духовенства рукавички оздоблювали золотом, сріблом та дорогоцінним камінням. Зроблений із шовку або шкіри, оздоблений вишивкою і камінням аксесуар, означав приналежність їх володаря до вищого суспільства, адже таку розкіш могли собі дозволити лише привілейовані особи.

У середні віки рукавички були ще й засобами передачі інформації. Кинута рукавичка означала дуель, отримана від дами – можливість розраховувати на її покровительство й любов, передана комусь – згода стати його підданим. Також «іменем королівської рукавички» дозволялося вести торгівлю, чеканити монети, збирати податки. У Ломбардії наречений мав дарувати своїй коханій меч і рукавичку, як клятву вірності й честі. Згодом з’явилося дуже багато правил поводження з цим аксесуаром, тому більшість чоловіків носили рукавиці за поясом.

У ХVІІІ столітті в Європу ввірвалася мода на в’язані панчохи, а разом з ними – і на в’язані рукавички. В епохи бароко та рококо, модні мережані манжети в чоловічому костюмі закривали майже всю руку, не лишаючи місяця для інших прикрас. У той же час рукавички для жінок стають важливим модним аксесуаром. Уже в ХІХ столітті дами мали вдень носити рукавички, що закривають руку повністю, а на вечірній раут слід обрати високі, що не закривають пальчиків. На бал треба було брати кілька пар, бо в разі забруднення тканини, ходити з оголеними руками було ознакою поганого тону. Їсти ж і грати в карти треба було без рукавичок. З часом повертається й чоловіча мода, але рукавички створюються без прикрас, обов’язковою умовою є якісний крій та матеріал. Англійський діловий етикет ХІХ століття диктував правила справжньому джентльменові, одним з яких було міняти рукавички 6 разів на день, звідси і пішов вираз «міняти, наче рукавички».

У цей час з’являється негласна формула створення якісної рукавиці: шкіру треба купити в Іспанії, розкроїти у паризьких майстрів, а шити — в англійських. У Росії переважно використовують лайку – тонку, м’яку, еластичну шкіру з блиском, яку кроїли точно по формі руки. Одягти такий виріб було дуже важко, тому цю складну процедуру робили зазвичай вдома й не повторювали в гостях чи на вулиці. Справжні леді знали, що загорілі руки – ознака приналежності до робітничого класу, а тому рукавички, шляпку й панчохи носили цілий рік.

Рукавички, як особливий елемент життя кожної людини, потрапили не лише на сторінки енциклопедій мод, але й стали провідними персонажами класики світової літератури, з’явившись в казці «Рукавичка», вірші І. Шиллера  з тією ж назвою, новелі О. Дюма «Отруйна рукавичка».

Сьогодні  існує більше сотні різних видів  рукавичок: сезонні, весільні, вечірні, хірургічні, рицарські, боксерські, садові, мотоциклетні, аксесуари для носіїв субкультур… Останні модні тенденції пропагують шкіряні рукавички без пальців (мітенки), які вдало підійдуть до будь-якого вбрання, головне підібрати відповідний колір. Рукавички проіснували з людством багато тисячоліть підряд, граючи різні ролі, виконуючи багато функцій. Тож не слід їх так нерозважливо губити в аудиторіях, кафе й маршрутках, адже вони роблять наші руки теплими і гарними, ніколи не забуваючи про нас, тож, чом би не відплатити їм тим самим?..

За  матеріалами Сумської обласної дитячої  бібліотеки ім. М. Островського

Марина Осюхіна

Оставить комментарий или два
© 2024 Интернет газета Любимый город — новости Сумы и Сумской области, возможность разместить объявление бесплатно. Интернет-газета Любимый город - новости Сум и Сумской области, возможность разместить объявление бесплатно. Авторские права защищены Законом Украины и международными юридическими нормами. Копирование материалов и заимствование информации возможно ТОЛЬКО с письменного разрешения редактора интернет-газеты либо с активной ссылкой на источник, открытой к индексации! ЗА СОДЕРЖАНИЕ ОБЪЯВЛЕНИЙ И КОММЕНТАРИЕВ РЕДАКЦИЯ ОТВЕТСТВЕННОСТИ НЕ НЕСЕТ